att äta, ipf

есть

Info: Oregelbunden böjning, i singular böjs unikt och i plural som i-verb

du äter, ipf

ты ешь

hon äter, ipf

она ест

Info: samma stam som för он och оно

vi äter, ipf

мы едим

Info: I verb, samma böjning för ni äter fast med ni-i-böjning

de äter, ipf

они едят

att äta upp, pf

съесть

Info: Oregelbunden böjning, i singular böjs unikt och i plural som i-verb

jag äter upp, pf

Я съем

du äter upp, pf

Ты съешь

hon äter upp, pf

Она съест

Info: samma stam som för он och оно

vi äter upp, pf

Мы съедим

Info: Samma grundstam som böjningarna för вы

de äter klart, pf

Они съедят

att berätta, ipf

рассказывать

jag berättar, ipf

я рассказываю

du berättar, ipf

ты рассказываешь

de berättar, ipf

они рассказывают

att berätta, pf

рассказать

Info: oregelbunden böjning, där расска/за́ть byts ut mot ж+e-verb med у/ут

jag berättar, pf

Я расскажу

du berättar, pf

Ты расскажешь

de berättar, pf

Они расскажут

du vilar, softa, semestra, ipf

Ты отдыхаешь

Info: Samma grundstam som böjningarna för она, он, оно, мы, вы

de vilar, softa, semestra, ipf

Они отдыхают

att kunna, ipf

мочь

Info: oregelbunden böjning i preteritum och presens

jag kan, ipf

я могу

du kan, ipf

ты можешь

Info: Samma grundstam som böjningarna för она, он, оно, мы, вы

de kan, ipf

они могут

att visa, pf

показать

Info: oregelbunden böjning, där пока/зать byts ut mot ж+e-verb med у/ут

jag visar, pf

Я покажу

du visar, pf

Ты покажешь

Info: Samma grundstam som böjningarna för она, он, оно, мы, вы

de visar, pf

Они покажут

att visa, ipf

показывать

jag visar, ipf

я показываю

du visar, ipf

Ты показываешь

Info: Samma grundstam som böjningarna för она, он, оно, мы, вы

de visar, ipf

Они показывают